Řízená a navigovaná implantologie

Před několika lety začala společnost CAMOSCI – Imaging & Innovation s tzv. Full Digital Workflow ve stomatologii. V rámci služeb a produktů „digitální stomatologie“ jsme fyzicky představili systémy navigované i řízené implantologie. V tomto článku si připomeneme rozdíly mezi těmito přístupy a specifika jednotlivých řešení.


Základem je 3D RTG (CBCT)


Pro prediktabilní implantologickou terapii je kvalitní diagnostika nutností, což ve většině případů vyžaduje CBCT vyšetření.  Při tzv. computer-aided (počítačově podporované) implantologii je 3D RTG vyšetření (preferovaně CBCT) základním požadavkem pro další postup v přípravě dalšího postupu, plánování a samotné operaci. Čím vyšší kvalita CBCT vyšetření je k dispozici, tím lepší a jednodušší je způsob práce. Proto doporučujeme CBCT systémy NewTom, které z našich zkušeností poskytují nejlepší možné výsledky. 


Řízená implantologie 


Řízená implantologie (Guided Surgery/Implantology) je zjednodušeně řečeno zavádění implantátů pomocí šablony, která „vede“ vrták v předem naplánované trajektorii s možností “dorazu“. Jak se dostat od CBCT skenu po vyrobenou šablonu popíšeme v následujících řádcích. 

 

     

 

  1. CBCT sken pacienta zachytí tvrdé tkáně. Data exportujete ve formátu DICOM.
  2. Sken modelu (v laboratorním skeneru) či digitální otisk (pomocí intraorálního skeneru) poskytne dataset (ve formátu STL) s měkkými tkáněmi,
  3. V softwaru (např. www.codiagnostix.cz) provedete jednoduše „matching“ neboli spojení těchto dvou datasetů (DICOM+STL) do jednoho celku. Poté již plánujete implantáty, dle anatomických struktur a optimálního protetického řešení situace.
  4. Software automaticky vygeneruje model šablony, který lze uživatelsky modifikovat (např. okna pro kontrolu dosedu, tloušťku materiálu, vzdálenost vodicích kroužků od sliznice apod.). Tento model exportujete ve formátu STL. 
  5. Na 3D tiskárně (například české C-Works ASAP3) vytisknete šablonu z biokompatibilního materiálu.

 

Navigovaná implantologie


Systém navigované implantologie (navigated surgery/implantology), opět vyžaduje CBCT sken, který slouží jako základ pro naplánování pozic implantátů dle nabídky kosti.

 

 

  1. V tomto případě je nutné (na rozdíl od současných systémů řízené implantologie) při CBCT vyšetření fixovat v ústech pacienta kalibrační destičku, která v dalších fázích umožní propojení CBCT skenu s reálným pacientem na křesle.
  2. Po naplánování implantátů v softwaru, se na zbytkových chrup pacienta připevní extendovaný marker, tak aby jej byly schopny zachytit stereo kamery umístěné na křesle.
  3. Podobný marker je připevněn na chirurgický handpiece, tak aby byl pohyb vrtáku precizně prostorově monitorován.
  4. Dojde ke kalibraci systému pomocí nasezení kalibrační destičky (kterou měl pacient při CBCT vyšetření) a je možné začít implantovat a na monitoru počítače sledovat pozici vrtáku i ideální osu v reálném čase.

Zájemci o nabídku na systém řízené čí navigované chirurgie, nechť kontaktují odborné zástupce společnosti CAMOSCI – Imaging & Innovation, kteří mají extensivní zkušenosti s těmito technologiemi a jsou schopni poskytnout poprodejní podporu na vysoké úrovni.

To se týká také samotných CBCT systémů NewTom i 3D tiskáren C-Works, které rovněž patří do portfolia společnosti CAMOSCI – Imaging & InnovationSdílet
C-CONCEPT

Chci získat ZDARMA:

 

Pošlete mi nabídku na:


Tip odborníka

Budiž světlo

Ne nejedná se o začátek výborného animovaného filmu Stvoření světa z roku 1957. Byť prvotní myšlenka je stejná.V dnešním článku se zaměříme totiž na...   celý článek

Nezapomeňte na pravidelné kontroly

Finance

Čas jsou peníze

Většina z nás ví, že čas jsou peníze. Čím dříve začnete vybavení využívat tím dříve se Vám investice vrátí. Navíc podmínky pro...   celý článek