Nastává doba 3D. Buďte u toho!

Plně digitální workflow ve stomatologii je možný díky tomu, že jsou již dostupné ověřené a funkční technologie pro 3D rentgenování, digitální otiskování a 3D tisk. Společnost CAMOSCI – Imaging & Innovation je specializovaným dodavatelem všech částí celku.

 

3D RTG (CBCT)

Ve stomatologické praxi slouží CBCT systém jako diagnostická zobrazovací metoda v implantologii, endodoncii, parodontologii, ortodoncii a chirurgii. Jaké výhody přináší CBCT v těchto stomatologických specializacích zjistíte na webu www.CBCT.cz, kde jsou k nahlédnutí i snímky z praxe. CBCT technologie je také důležitým prvkem Full Digital Workflow díky integraci s CAD softwary a CAM výrobou a 3D tiskem zejména v ordinaci implantologa. Tento technologický koncept (který jako první vyvinula a instalovala firma NewTom pod značkou NewTom 9000 již v roce 1996) se ve stomatologii prosadil pro svou minimální expoziční dávku ve vztahu k výtěžnosti vyšetření, snadnost obsluhy a cenovou dostupnost. V současnosti jsou k dispozici přístroje kombinující OPG i CBCT modalitu v jednom přístroji, a tak integraci do každodenního ordinačního workflow nic nebrání.

 

Intraorální skener pro digitální otiskování

V (r)evoluci stomatologie směrem k využití potenciálu zobrazovacích technologií a výpočetní techniky hrají významnou roli systémy pro digitální otiskování. Tyto systémy přinášejí do ordinace několik zásadních změn, které lze označit za užitečné a příjemné. Zážitek pacienta z otiskování je díky intraorálnímu skeneru významně lepší, digitální přesnost a omezení faktoru lidské chyby významně přispívá ke zvýšení produktivity práce a pořizovací cena je kompenzována absencí otiskovacích materiálů a souvisejícího transportu otisků do laboratoře. V České republice je již mnoho CAD/CAM laboratoří anebo laboratoří vybavených softwarem umožňujícím příjem digitálních otisků, které následnou výrobu směřují do výrobních center. Některé produkty si může ordinace sama vyrábět pomocí ordinačních fréz či 3D tiskáren. Na trhu je více typů a technologií digitálního otiskování. Konzultujte vaše potřeby u specialistů firmy CAMOSCI – Imaging & Innovation, kteří vám pomohou s výběrem, a především s integrací zařízení do prostředí ordinace a spolupracující laboratoře.

 

3D tiskárna

Některé stomatologické výrobky je nejefektivnější produkovat na 3D tiskárně. To vědí i výrobní centra, která často 3D tiskárnu ve výrobním řetězci mají. Stomatologické tiskárny jsou však nyní dostupné i pro ordinační tisk a stomatologické laboratoře. Skvělou zprávou pro české a slovenské stomatology je fakt, že jedna z nejmodernějších 3D tiskáren pro ordinace a laboratoře byla vyvinuta a je vyráběna v Praze. Jedná se o značku C-Works. Tiskárna ASAP3 je třetí generací tiskárny, která nabízí výjimečně nízké provozní náklady, velmi přesný tisk a širokou škálu materiálů, ze kterých je možné tisknout. Typický zákazník na tiskárně tiskne modely a provizorní protetiku. Mnozí tisknou chirurgické (implantační) šablony, gingivální masky, modely zubů určených k autotransplantaci. Tiskárnu lze objednat u společnosti CAMOSCI – Imaging & Innovation, která je vlastníkem značky C-Works a podílí se na vývoji stomatologických aplikací společně s předními odborníky u nás. (www.camosci.cz/produkty/3D-tiskarny)

 

Softwarová platforma

Individuální potřeby definují konkrétní konfiguraci. Možnosti propojení systémů v jeden funkční celek může znamenat propojení specializovaných jednotek (jako je IO skener, CBCT, CAD/CAM a 3D tisk) může probíhat na jedné centralizované platformě, nebo jsou jednotlivé dílčí prvky propojeny nepřímo, kdy například zubní technik může pracovat v jiném softwarovém prostředí než stomatolog a přesto si vzájemně efektivně předávat data. Datové propojení ordinace a laboratoře se stává tématem dnešních dnů.

 

Výhled do budoucnosti?

3D tisk bude standardní součástí stomatologických praxí, které budou online propojené se stomatologickými laboratořemi, data se přesunou do cloudu a volumetrická vyšetření budou k dispozici odkudkoliv z libovolného zařízení a vizualizovatelná pomocí technologií augmentované či mixované reality. Kupříkladu implantolog bude promítat volumetrické 3D RTG vyšetření přímo na cílovou oblast s využitím technologií jako například Microsoft Hololens, kdy bude mít vizualizovanou ideální osu vrtáku apod. Převod RTG dat do tisknutelného formátu bude optimalizován, což bude výhodné pro studijní účely. Mixovaná realita propojená s 3D tiskem bude poskytovat tréninková data pro stomatochirurgy i studenty praktického zubního lékařství. Co dělat, aby někomu „neujel vlak“? Každý, kdo chce držet krok s pokrokem, by měl začít postupně investovat do 3D technologií – začít 3D rentgenem a intraorálním skenerem. Spolupracující laboratoř si například může pořídit 3D tiskárnu pro možnost tvorby studijních modelů a provizorní protetiky v rámci Full Digital Workflow. Ten, kdo začne tyto technologie používat nyní, se snadněji adaptuje i na další technologie, které postupně přijdou.  

Popis Datum Ke stažení
C-WORKS ASAP3 Brochure 05.02.2018, 15:23 PDF (14,82 MB)
C-WORKS ASAP3 Brožura 05.02.2018, 15:22 PDF (14,82 MB)
Sdílet
NewTom

Chci získat ZDARMA:

 

Pošlete mi nabídku na:


Tip odborníka

Budiž světlo

Ne nejedná se o začátek výborného animovaného filmu Stvoření světa z roku 1957. Byť prvotní myšlenka je stejná.V dnešním článku se zaměříme totiž na...   celý článek

Nezapomeňte na pravidelné kontroly

Finance

Čas jsou peníze

Většina z nás ví, že čas jsou peníze. Čím dříve začnete vybavení využívat tím dříve se Vám investice vrátí. Navíc podmínky pro...   celý článek