Lupové brýle ve stomatologické ordinaci

To, že zrak dentálních specialistů je po celou pracovní dobu upřen na objekty velice malých rozměrů, je obecně známá věc. Zachovat si při této soustředěnosti navíc ještě ergonomický posed je v podstatě bez zvětšovací pomůcky nemožné. Zvětšení lze dosáhnout lupovými brýlemi, na vyšší úrovni pak dentálním operačním mikroskopem. Zejména lupové brýle se v ordinacích posledních letech stávají v podstatě standardem. Začínající odborníci si je mnohdy pořizují již během studií, jsou totiž finančně velmi dostupné, jejich používání nezasahuje do klasických pracovních postupů, a nesou s sebou celou řádku benefitů, počínaje mechanickou ochranou očí, přes zvýšení ergonomie práce, až po dosažení vyšší preciznosti, z čehož těží i sám pacient.

Typy lupových brýlí

Z optického hlediska se lupové brýle dělí na ty s objektivem Galilejským, a s objektivem Kepplerovským (prismatickým). Konstrukčně pak může být zavěšení lup řešeno dvěma způsoby –through-the-lens (TTL), anebo flip-up.

Galilejské vs. prismatické

Galilejské řešení optiky představuje spojka spolu s rozptylkou. Soustava je kratší a lehčí. Brýle nabízí široké zorné pole (field of view, dále FOV) a vyšší hloubku ostrosti (depth of field, dále DOF). Oproti tomu umožňují zvětšení pouze v omezeném rozsahu (max. cca 3x). 

Brýle s objektivy prismatického typu umožňují zvětšení v širokém rozsahu (až 8x) a nabízí vynikající rozlišení, ovšem za cenu vysoké hmotnosti celé soustavy (skládá se z několika spojek a optického hranolu), malého FOV a DOF. S ohledem na složitost optiky roste pochopitelně také jejich pořizovací cena. 

Univerzálnější jsou rozhodně brýle typu Galilejského. Jsou vhodné pro každodenní několikahodinové nošení, a to kvůli odlehčené konstrukci. Uživatele neobtěžují, přesto poskytují potřebné zvětšení pro rutinní úkony. Pokud se tato zvětšení již stanou nedostačujícími, kupříkladu pro endodontické zákroky, je vhodný přechod k prismatickým brýlím, ideálně však k dentálnímu mikroskopu, který ergonomii práce přenese na zcela jinou úroveň. 

TTL vs. flip-up

Through-the-lens (TTL) brýle jsou vyráběny přesně na míru. Vzájemná vzdálenost mezi lupami kopíruje bipupilární vzdálenost nositele brýlí. Tím, že lupy nejsou neseny žádnou konstrukcí, ale jsou vsazeny přímo do skel, vzniká mezi pupilou a lupou minimální odstup. Díky tomu nabízí tyto brýle široké zorné pole a velkou hloubku ostrosti. Jsou rovněž mnohem lehčí. U kvalitních brýlí TTL se dále individuálně nastavuje úhel sklonu lup, který umožňuje zachovat přirozený posed, konvergenční bod, tj. bod, ve kterém se střetávají ohniska lup, a pracovní vzdálenost, čili vzdálenost očí zdravotníka od úst pacienta. Dále by pak mělo být umožněno upravovat nosní opěrky podle šířky nosního profilu, a sklon stranic podle posazení ušních boltců.

Druhou variantou jsou výše zmíněné flip-up brýle. Lupy nejsou pevně usazeny ve sklech, ale jsou neseny speciální konstrukcí, která umožňuje operativně nastavovat bipupilární vzdálenost, a v lepším případě i sklon lup. Jejich výhodou je bezesporu možnost sdílení jediných brýlí mezi více kolegy, je ovšem potřeba lupy před každým použitím individuálně přenastavit. Málokdy se dosáhne tak precizního výsledku, jako u brýlí TTL, tudíž jsou oči namáhány podstatně více. Samotná konstrukce nesoucí lupy je pak od zornic oddaluje. Brýle flip-up jsou vhodné zejména pro školy nebo pracoviště nabízející stáže, kde se využije jejich univerzálnost, a jednotlivci s nimi nepracují dlouhodobě.

Komfort a ergonomie při práci

To, že brýle dobře padnou, poznáte poměrně snadno – přináší úlevu krční páteři, zádům, ramenům a předloktí. Zásadní je vybrat vhodnou pracovní vzdálenost. 

Při určování pracovní vzdálenosti by se měla měřená osoba posadit pohodlně se vztyčenou hlavou a rameny v neutrální pozici. Pokud je ovšem tato pozice pro lékaře/hygienistku zatěžující již při měření, je vhodnější učinit kompromis, a pracovní vzdálenost zvolit tak, aby došlo k vylepšení ergonomie, ovšem ne příliš výraznému a násilnému – výsledek by mohl být kontraproduktivní. Hrozilo by, že se uživatel časem bude opět vracet do své komfortní, i když neergonomické pozice, a brýle přestane používat úplně. Některé typy lupových brýlí umožňují operativně pracovní vzdálenost měnit (např. Orangedental, Německo – patent Varioclips), což je pro tyto případy ideální. Ke změně posedu dochází pozvolna. 

Velmi důležité je také rozložení hmotnosti brýlí. Obroučky „lupovek“ nesou mnohem vyšší zátěž, než obroučky brýlí dioptrických. U těžších býlí lze používat pro fixaci hlavové popruhy nebo týlní stahovací pásky. Obecně bývá veliký hmotnostní rozdíl mezi brýlemi typu flip-up a TTL. TTL jsou „ochuzeny“ o nosnou konstrukci pro lupy, a celkově je optická soustava jednodušší, tudíž disponují nízkou hmotností (TTL brýle zn. Orangedental váží pouze 32 gramů). Pokud navíc brýle osadíte světlem, i zde platí pravidlo, že čím lehčí bude, tím lépe. 

Zvětšení, kvalita obrazu a dioptrická korekce

Je potřeba upozornit na fakt, že neexistuje žádný standard pro škálování zvětšení. V praxi to znamená, že zvětšení 2,5x u jednoho výrobce nemusí odpovídat brýlím se stejným uvedeným zvětšením u výrobce druhého. Jediným způsobem, jak lze komparaci provést, je pouze současné odzkoušení.

Při volbě zvětšení je potřeba nezapomínat na měnící se velikost zorného pole (FOV) a hloubku ostrosti (DOF). Zorné pole u lupových brýlí má tvar kruhu. Velikost zorného pole pak vyjadřuje průměr tohoto kruhu. Například při zvětšení 2,7x a pracovní vzdálenosti 40 cm je pokryta celá dutina ústní, zorné pole je 100 mm. Při větších zvětšeních se toto pole zmenšuje – u brýlí se zvětšením 3,3x je to již 82 mm. Hloubka ostrosti vyjadřuje schopnost vidět objekty ostře ve třetím rozměru, tzn. do hloubky. Tento parametr závisí na zvětšení a pracovní vzdálenosti - např. při zvětšení 2,7x a pracovní vzdálenosti 40 cm je hloubka ostrosti 190 mm, u zvětšení 3,3x pak klesá na 120 mm. 

Pro výkony praktického zubního lékařství, jako jsou preventivní prohlídky, preparace, výplně, apod., se nejvíce uplatňují brýle s trojnásobným zvětšením. Zvětšení je dostatečné, FOV pokryje celou dutinu ústní, a uspokojivá je i hloubka ostrosti. Navíc brýle s menším zvětšením nezpůsobují ani přetěžování a následnou únavu očí, takže je vydržíte mít nasazeny v podstatě po celou pracovní dobu. Pro endodontická ošetření, mikrochirurgii, a další obdobné výkony, jsou už naopak vhodnější brýle s větším zvětšením, event. rovnou operační mikroskop.  

Ostrost, rovnoměrnost a čistota výsledného obrazu je dána kvalitou zpracování čoček. Vysoce kvalitní lupy jsou konstruovány z optické soustavy čoček skleněných, ultra-lehké lupy zase obsahují čočky vyrobené ze speciální syntetiky. 

Co se týče dioptrické korekce, existuje celá řada řešení. Buďto můžete pracovat v kontaktních čočkách, anebo si pořídit brýle s dioptrickou korekcí. Někteří výrobci jsou schopni vsadit dioptrická skla do obrouček, a do nich pak následně ještě lupy. Jiní zase využívají speciálních gumových vsádek, které nasadíte na místo nosních opěrek, a díváte se pak skrz dioptrická skla, skla brýlí i lupy současně.

Tipy pro začátečníky

Na lupové brýle je potřeba si zvyknout. Někdy to trvá pár dní, jindy týdny. Hlavním pravidlem je nevzdávat se. Pokud se Vám zdá, že něco nesedí, kontaktujte svého dodavatele. Ujistěte se, že Vás brýle nikde netlačí. Pokud Vám lupové brýle padají, použijte fixační popruhy. Nejprve pracujte s lupami v kratších časových intervalech, a postupně si navykejte. Vyhněte se rychlým změnám pohledu skrz lupy a mimo ne. Pro začátečníky jsou rovněž vhodnější menší zvětšení, a až postupný přechod na větší. Jak již bylo zmíněno, s rostoucím zvětšením se zmenšuje FOV a začátečníci mívají problém se zorientovat v prostoru. Chce to zkrátka trpělivost a pozvolný náběh. Nicméně po překonání počátečních možných obtíží začnete pociťovat benefity, které jsou nesporné. 

http://www.camosci.cz/produkty/lupove-bryle/   

Sdílet
NewTom

Chci získat ZDARMA:

 

Pošlete mi nabídku na:


Tip odborníka

Budiž světlo

Ne nejedná se o začátek výborného animovaného filmu Stvoření světa z roku 1957. Byť prvotní myšlenka je stejná.V dnešním článku se zaměříme totiž na...   celý článek

Nezapomeňte na pravidelné kontroly

Finance

Čas jsou peníze

Většina z nás ví, že čas jsou peníze. Čím dříve začnete vybavení využívat tím dříve se Vám investice vrátí. Navíc podmínky pro...   celý článek